Викладач Нагорна Г.Т. провела беседу на тему:"Пам'ятаймо про Крути!" зі студентами 16 групи ОПП "Лікувальна справа". 29 січня 2020 року виповнюється 102 роки з дня героїчного подвигу, здійсненого трьома сотнями студентів, який увійшов в історію України як Бій під Крутами. Героїзм молодих українців довгі роки служить прикладом для багатьох поколінь.

IMG 7152217923881002cfd11fbbcd86bdf9 V

    Безпосередньо сама битва відбулася 29-30 (16-17) січня поблизу невеликої однойменної залізничної станції. Вона розташовується на території сучасної Чернігівської області в 130 км від Києва. У бою трьом сотням київських курсантів і козаків "Вільного козацтва" (їх було близько сотні) протистояли кілька тисяч бійців Червоної армії, очолюваних Михайлом Муравйовим. Більшовики наступали відразу з двох напрямків - харківсько-полтавсько-київського і курсько-бахмацького.

Основною метою битви було зупинення стрімкого наступу більшовиків. Саме це повинно було дати (і дало) можливість затримати Червону армію, а українській стороні - підписати Берестейський мирний договір. Активна фаза бою тривала кілька годин. Бій під Крутами продемонстрував мужність українських бійців і зупинив наступ на Київ на кілька днів. Його підсумок для української сторони заведено вважати насамперед тактичною перемогою. Втрати сторін За різними оцінками, втрати української армії на той момент становили до сотні загиблих. Число загиблих з іншої сторони оцінюють приблизно в 300 людей, що викликано, насамперед, чисельною перевагою більшовиків. Імена всіх загиблих з українського боку за більш ніж 100 років встановити не вдалося. Відомі імена близько десятка молодих людей, які віддали свої.

IMG a56234cb2290f9ec69dc64229bbaa3d1 V

За різними оцінками, втрати української армії на той момент становили до сотні загиблих. Число загиблих з іншої сторони оцінюють приблизно в 300 людей, що викликано, насамперед, чисельною перевагою більшовиків. Імена всіх загиблих з українського боку за більш ніж 100 років встановити не вдалося. Відомі імена близько десятка молодих людей, які віддали свої життя за майбутнє української землі. Пам'ять про Героїв Крут Незабаром після знаменитого бою Центральна Рада ухвалила перепоховати загиблих у бою під Крутами. Студентів-героїв поховали в Києві на Аскольдовій Могилі. Траурну церемонію тоді відвідав голова Центральної Ради Михайло Грушевський. Відомий український поет Павло Тичина написав у пам'ять про загиблих героїв вірш, який назвав "Пам'яті тридцяти".

Пам'яті тридцяти

Тичина Павло

На Аскольдовій могилі                  
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців,
Славних, молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квитне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.

21 (8) березня 1918 р.